Köparnas marknad på bostäder - rekordstort utbud
Världsoron har satt spår på bostadsmarknaden.

2025-05-23
Nu varnar experter för att rekordutbudet kan fortsätta växa. – Den som ska sälja sin bostad bör vara beredd på att försäljningen nu kan dra ut på tiden, säger Marcus Svanberg, VD på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling.
De historiskt sett starka vårmånaderna har inte lyckats få igång bostadsmarknaden i år. Istället fick den globala oron kring Trumps tullkrig och efterföljande börsfall bostadsmarknaden att tappa fart under april månad.
Trots en marginell prisuppgång för både bostadsrätter och villor på 0,1 procent respektive 0,3 procent sett till riket vittnar nu mäklare runt om i landet om en tydlig och plötslig avmattning under månaden. Det handlar bland annat om mindre affärer och ett minskat intresse för visningar.
– I april kan vi nu skönja en Trump-effekt på marknaden för bostadsrätter i Sverige, där antal affärer minskar något jämfört med samma månad föregående år. Detta i kölvattnet av den internationella turbulensen kring handelshinder och tullar. Det märks tydligt på antal visningsgäster att de svenska bostadsspekulanterna påverkas, där fler känner en ökad oro kring framtiden, säger Erik Wikander, vice vd Svensk Fastighetsförmedling.
Den rådande marknadsoron har också bidragit till att det redan historiskt höga utbudet av bostadsrätter och villor nu fortsätter att växa till nya rekordhöjder.
Fortsatt många objekt ute på marknaden
– Det redan rekordstora utbudet av bostäder fortsätter att växa i takt med att osäkerheten bland både köpare och säljare ökar. Psykologin spelar stor roll på bostadsmarknaden, och det är förståeligt att många är mer avvaktande för tillfället, menar Marcus Svanberg på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling.
Inbromsningen på bostadsmarknaden den senaste månaden har nu fått bolånebanken SBAB att närmast halvera sina prognoser för både marknadsutvecklingen och bostadspriserna under 2025.
Från att ha räknat med en tydlig uppgång på bostadsmarknaden under året på 5,7 procent räknar banken nu med en betydligt lägre uppgång på bara 3,1 procent.
– Vi reviderade nyligen ner vår prognos rejält över prisökningen för helåret från 5,7 till 3,1 procent. De svaga aprilsiffrorna pekar på att en nedrevidering var motiverad, men också på att utfallet för helåret kan bli ännu svagare. Den osäkra omvärldsbilden och vad den kan betyda för inflationen, bolåneräntorna och hushållens köpkraft framöver gör prognosen skakig, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
Trots den dystra utvecklingen finns det experter som fortsatt är optimistiska. På SkandiaMäklarna menar man att Riksbankens beslut att hålla räntan oförändrad på majmötet kan vara en möjlig vändpunkt för marknaden.
Från andra håll lyfts att en möjlig vändpunkt för bostadsmarknaden de kommande månaderna är potentiella nyheter över den statliga utredningen över bolånetak och amorteringskrav som lades fram förra året.
– Förväntan är nu att Regeringen snart återkommer med eventuella korrigeringar kring regler för amortering, utifrån den statliga utredning som presenterades i november. Ett lättat amorteringskrav, samt en vaken och proaktiv Riksbank som gör ännu en sänkning av styrräntan, skulle vara smörjmedel för att öka rörligheten ytterligare på bostadsmarknaden, säger Erik Wikander, vice vd för Svensk Fastighetsförmedling.
Är du på jakt efter ett helt nytt bolån eller funderar du på att se över ditt nuvarande bolån? Hos Lendo kan du enkelt jämföra olika bolåneerbjudanden från flera olika banker och långivare. Med hjälp av en enda ansökan får du inom 24 timmar svar och bolåneerbjudanden från flera banker och kreditgivare.
Att jämföra bolån via Lendo är kostnadsfritt och du binder dig inte till något genom att ansöka om att jämföra bolån via Lendo. Dessutom tas endast en upplysning från UC trots att du kan få bolåneerbjuanden från flera olika banker.
Vill du veta mer om hur det går till att jämföra bolån via Lendo? Då är du välkommen att ringa en av våra kunniga bolånehandläggare på 0771-131310 så hjälper vi dig.
VAD MER KAN VI ERBJUDA?
Mer om våra tjänster för bättre bolån
Flytta bolån
Flytta, omförhandla eller utöka ditt bolån genom en ansökan via Lendo. Jämför olika banker och långivare med varandra.
Nytt bolån
Genom att ansöka om lån till din nya bostad via Lendo kan du med en enkel ansökan online jämföra långivares räntor och villkor.
Bolåneräntor
Jämför bolåneräntor och se vilken boränta du kan få med en ansökan via Lendo.
Bolån med betalningsanmärkning
Anmärkning och bolån behöver inte innebära att du inte kan få ett bra bolån.
Bolån trots många kreditupplysningar
Har du nekats ett bolån på grund av för många förfrågningar? Hör av dig till oss.
Utöka bolån
Vill du utöka ditt befintliga bolån? Ansök via Lendo!
Låna pengar
Ansök om lån genom Lendo. Låna pengar utan att behöva besöka ett bankkontor, ansök online och låneerbjudanden inom en minut.
Företagslån
Jämför företagslån upp till 5 miljoner kronor via Lendo. Du kan få upp till 12 låneerbjudanden med en enda ansökan.
Privatlån
Ansök om privatlån upp till 800 000 kr. Du kan jämföra upp till 40 låneerbjudanden med endast en ansökan och kreditupplysning.